co zobaczyć w busanie w 3 dni
ASIA,  KOREA

Co zobaczyć w Busanie w 3 dni?

Do Busanu wyruszyliśmy prosto z Seulu, który całkowicie nas zachwycił i sprawił, że zakochaliśmy się w Korei dosłownie z dnia na dzień! Położony na południu Półwyspu Koreańskiego, Busan to drugie najbardziej zaludnione miasto w Korei i znane ze swojego pięknego usytuowania, co z pewnością docenią wszyscy #naturelovers a razem z nimi i ja! Kilka dni wystarczy aby dobrze się tu zaklimatyzować i odwiedzić najciekawsze miejsca. Moim okiem, co warto zobaczyć w Busanie w 2/3 czy nawet 4 dni poniżej ; )

co zobaczyć w busanie w 3 dni

Co warto zobaczyć w Busanie w 3 dni?


DZIEŃ 1

Rano: Taejongdae 

Ten park to genialne miejsce, dla wszystkich, którzy wolą otwarte przestrzenie, zieleń i trekking, zamiast spacerów po zatłoczonym mieście (które w Korei w sumie i tak nie są takie zatłoczone).

Docierając do Taejongdae macie do wyboru 2 opcje : trasę można przejść pieszo lub wsiąść do pociągu, który zatrzyma się w wyznaczonych miejscach. Ja oczywiście polecam pierwszy sposób. Trasa nie jest długa, przejście całego „kółka” zajęło nam koło 3 godzin ale bardzo często zatrzymywaliśmy się po drodze. Jeśli traficie na dobrą pogodę i przejrzyste niebo będziecie mieli szansę zobaczyć japońską  Tsushima Island. Mniej więcej po środku trasy wybrzeża strzeże biała latarnia Yeongdo, z której można podziwiać na prawdę rajskie widoki. Jeśli lubicie buddyjską architekturę, kolejnym przystankiem będzie świątynia Taejongsa – ciche, spokojne miejsce w środku lasu.

co zobaczyć w busanie w 3 dni
co zobaczyć w busanie w 3 dni

Popołudniu: Nampodong Street & BIFF Square

Na Nampodong Street znajdziecie mnóstwo sklepów koreańskich albo zagranicznych marek. Jeśli szukacie miejsca z koreańskimi kosmetykami, znajdziecie ich tam pod dostatkiem! Jeśli natomiast jesteście fanami koreańskiego kina, BIFF Square to miejsce dla Was. Busan International Film Festival od 1996 roku jest największym filmowym festiwalem w Korei i świadkiem narodzin największych koreańskich gwiazd. Dookoła znajdziecie wiele restauracji z koreańskim barbeque, KTV, kawiarni i ….

co zobaczyć w busanie w 3 dni

Wieczorem: Jagalchi Market

Czyli raj dla SEAFOOD LOVERS (i korean BBQ Lovers)! Nawet jeśli za owocami morza nie przepadacie, warto przejść się tu chociaż na chwilę, aby doświadczyć ogromu i rozmachu tego miejsca. Największy w Korei market z owocami morza przyciąga dziennie tysiące smakoszy, mających ochotę na świeże małże, kraby, ryby, krewetki, skorpiony, ośmiornice i wszystko co tak na prawdę jesteś w stanie sobie wyobrazić.

korean bbq

Dodatkowo …

Spacerując dookoła Jagalchi Market warto wybrać się LOTTE Department Store i wjechać na taras, z którego roztacza się ciekawa panorama na przybrzeżny port.

W Yongdusan Park można natomiast pospacerować, pooglądać azjatycką architekturę (jeśli jeszcze Wam się nie znudziła) i wejść na Busan Tower. Jednak myślę, że zamiast płacić 8.000 WON za bilety, lepiej wybrać się do wyżej wspomnianego LOTTE, albo zaplanować trekking na 황령산  Hwangnyeongsan Mountain, z której panoramę miasta można oglądać w bardziej naturalnym i przyjemnym miejscu niż zatłoczony taras widokowy wieży.


DZIEŃ 2

Rano: Świątynia Haedong Yonggungsa

Pomimo wszystkich naszych dotychczasowych azjatyckich podróży i ogromnej ilości świątyń, którą udało nam się zobaczyć do tej pory, stwierdziliśmy, że tej też damy szansę. Świątynia Haedong Yonggungsa to najpiękniejsza świątynia w Korei a zawdzięcza to swojemu usytuowaniu. Zbudowana w 1376 roku, świątynia trzyma się skał, które kilka metrów niżej obmywane są przez silne fale. Świątynia z pewnością zrobi ogromne wrażenie, na tych z Was, którzy z buddyjską architekturą nie mieli jeszcze za wiele do czynienia.

Haedong Yonggungsa temple
świątynia Haedong Yonggungsa

W południe: Koreański Shopping

Jesteśmy w Korei, nie możecie więc zapomnieć o centrach handlowych. Jeśli nastawiacie się na zakupy to na pewno odwiedźcie Lotte Department Store (i 13 piętro na którym znajdziecie taras z super widokiem!) oraz całą okolicę Seomyeon. Znajdziecie tam Food Alley’s oraz mnóstwo centrów handlowych. Nie zapomnijcie też, że w Busanie znajdzicie największe na świecie raj dla zakupocholików i jest nim Shinsegae Centum City Mall.


Popołudniu / wieczorem: Haeundae Beach

Gdybym znalazła się tutaj w środku lata, chyba nie uwierzyłabym, że jestem w Korei! Haeundae Beach to miejsce gdzie szeroka, długa na 1.5 km plaża spotyka się z czystą turkusową wodą. Odwracając głowę w stronę miasta zobaczycie szklane wieżowce Busanu, ale patrząc wprzód przed Waszymi oczami mienić się będą kolorowe parasole (w okresie letnim) i uderzające o brzeg fale. Haeundae Beach jest celem wielu podróżujących po Korei. W lecie to miejsce oferuje ogromną ilość eventów, festiwali i atrakcji wodno-lądowych.

co zobaczyć w busanie w 3 dni
co zobaczyć w busanie w 3 dni
co zobaczyć w busanie w 3 dni

The Bay 101

Koniecznie zostawcie sobie chociaż 1 wieczór na Haendae Beach, aby oglądać tutaj zachód słońca. Tuż po zmroku przejdzie się do The Bay 101 – luksusowego klubu jachtowego i centrum wodnego. Po pierwsze roztaczają się stąd cudowne widoki na nowoczesną część Busanu i piękne wybrzeże. Po drugie w centrum znajdziecie kilka świetnych „fancy” kanapek, barów z lodami czy drinkami.

the bay 101

DZIEŃ 3

Rano: Igidae Coastal Walk

To piękny park narodowy zlokalizowany wzdłuż wybrzeża Jeongsan-bong. Co polecam Wam zrobić to dojechać autobusem do Oryukdo Skywalk (który dla nas niestety był tymczasowo zamknięty) i od tego miejsca rozpocząć wędrówkę wzdłuż wybrzeża. Tras do wyboru jest kilka, różnią się poziomem trudności i długością. Co je łączy to piękne widoki roztaczające się po dwóch stronach szlaku. Od lądu dzika puszcza i zielone lasy, a od wybrzeża – piękna turkusowa woda i rozbryzgujące się na skałach fale.

busan korea
busan korea

Popołudniu: Gwangalli Beach

To zdecydowanie najpiękniejsze miejsce do podziwiania otwartego morza i Gwangan Bridge – jednego z symboli miasta. To drugie po plaży Haeundae najlepsze miejsce na zatrzymanie się w trakcie zachodu słońca czy spędzenie kilku godzin w trakcie upalnego popołudnia. Dodatkowo każdego dnia o 20 wieczorem odbywa się tu 10-minutowy pokaz świateł skierowany na most Gwangan.

BUSAN KOREA
busan korea

Wieczorem: Seomyeon

Na koniec najbardziej zatłoczona okolica, czyli handlowe i komercyjne centrum miasta. Na Seomyeon Food Alley najecie się do syta. W Seomyeon Underground Shopping Center znajdziecie mnóstwo sklepów i najlepsze rabaty. Club Fix to natomiast miejsce, jeśli kochacie cluby i tańce. Wychodząc z imprezy w środku nocy, rozejrzyjcie się za Pojangmacha czyli małymi namiotami rozstawionymi przy ulicach, w których można schrupać lokalne potrawy.


Co zobaczyć w Busanie w 3 dni? I o czym nie zapomnieć?

Co zobaczyć już wiecie. Teraz najważniejsze jest to, o czym nie można zapomnieć, czyli… O JEDZENIU. Po spędzeniu 3 lat w Azji, śmiało stwierdzam, że koreańska kuchnia jest moją ulubioną! Jeśli lubicie dobrze doprawione potrawy, mięso na talerzu ale przy tym dużo warzyw i ryż lub makaron, nie zawiedziecie się! Będąc w Korei nie bójcie się próbować!

Jeśli chodzi o koreańskie ceny to pisałam o tym w poście o Seulu 😉 W Busanie było tak samo.

Lokalne streetfootd smakuje zupełnie inaczej niż jedzenie przyrządzone w restauracji albo zrobione samemu w bufecie all you can eat. Dlatego trzeba być otwartym, ciekawym nowych smaków i próbować. W Korei plusem jest też to, że zachodnia kuchnia również zagościła tam na dobre. Obok koreańskich barów znajdziecie też zachodnie potrawy, pyszną kawę (którą Koreańczycy na prawdę lubią pić!), smaczne ciasta czy lody. Korea pod tym względem jest moim ideałem. Gastronomiczny raj na ziemi!

komentarzy 6

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: