wyspy gili indonezja
ASIA,  INDONESIA

Wyspy Gili, Indonezja – którą wyspę wybrać na odpoczynek po Bali?

Malutka wysepka położona tuż obok wyspy Lombok, czyli tego czym było Bali jakieś 10, 15 lat temu. Gili Air i dwie położone na zachód sąsiednie wyspy Gili stanowią indonezyjski „raj na ziemi”. To już nie głośne i zatłoczone Bali, ani kolorowa i pełna kontrastów Jawa. Wyspy Gili w Indonezji to idealne miejsce na relax i odpoczynek. Jeśli potrzebujecie kilku dni wytchnienia od pełnej wrażeń Jawie albo zatłoczonej Bali, zatrzymajcie się na Gili chociaż na chwilę, a nie pożałujecie…


WYSPY GILI, INDONEZJA – Którą Gili wybrać?

Gili Trawangan / Gili T – najgłośniejsza z trzech wysp, pełna barów na plaży, imprez ze sławnymi DJ’ami i ludzi na kacu. Bardziej dla młodych ludzi szukających dobrej zabawy niż relaxu.

Gili Air – jak dla mnie jest to wyspa idealna. Nie ma przepychu i hałasu. Są klimatyczne bary na plaży i dobre warunki do snorklingu. Na wyspie nie ma żadnych pojazdów, a jedynie małe dorożki. Idealna, jeśli lubisz odpoczynek, dobre jedzenie i beach bary.

Gili Meno – to najspokojniejsza z wysp. Przypłyń tu, jeśli potrzebujesz totalnego luzu, jeśli nie masz ochoty na kontakty towarzyskie, jeśli zadowolisz się hamakiem i kawałkiem pustej plaży. 


Jak dostać się do wysp Gili?

Z LOMBOK – Z portu w Bangsal co niecałą godzinę odpływa łódka, która po kilkunastu minutach dopłynie do wybranej przez Was Gili. Nie ma ustalonych godzin. Łódka zazwyczaj musi być prawie pełna. Rusza kiedy uzbiera się ok. 25 osób.

Z BALI – Speed boat’y wypływają z Padang Bai, Amed, Sanur i Serangan. Płynie się ponad godzinę. Jeśli planujecie powrót na Bali, polecam kupić od razu bilet powrotny.

Jeśli chodzi o mnie, najbardziej do gustu przypadła mi Gili Air. To piękna, ale i miejscami zaniedbana wyspa. Zwłaszcza zaobserwować można to w centralnej części, którą zamieszkują lokalne rodziny. Dookoła wybudowane są hostele, domki dla obcokrajowców, wille i klimatyczne restauracje. Na wyspie mieszka ok. 450 indonezyjskich rodzin, które na codzień zajmują się rybołówstwem, budowaniem nowych bungalowów, obsługą restauracji i hosteli.

Należy pamiętać, że Gili Air, jak większość Indonezji (za wyjątkiem Bali) jest muzułmańska. Z meczetów kilka razy dziennie słychać nawoływania do modlitwy. Jeśli chcecie zobaczyć jak Indonezja wygląda na prawdę, przespacerujcie się do centralnej części wyspy, gdzie można nawiązać bezpośredni kontakt z lokalnymi i zobaczyć jak wygląda ich życie.


MOJA ULUBIONA GILI – Co robić na Gili Air?

RELAX NA PLAŻY

Mimo, że Gili Air ma przydomek „rajskiej” nie wszędzie znajdziemy rajskie plaże, takie jak np. na Filipinach. Plaże na Gili Air są dosyć wąskie, w większości zastawione krzesełkami, stolikami i parasolami za barów i restauracji. Najlepszym miejscem an wypoczynek jest zdecydowanie północny-zachód wyspy. Tam też można znaleźć najpiękniejsze wille z basenami czy urocze domki w przystępnych cenach.

BEACH BAR Z MUZYKĄ NA ŻYWO

Co najbardziej podobało mi się na Gili Air to z pewnością Gili Lumbung Bar, czyli kolorowy beach bar położony na plaży w południowo-zachodniej części wyspy. Kiedy po godzinie 17 słońce chyliło się ku zachodowi, nie było na wyspie lepszego miejsca, z którego można bybyło podziwiać zachód słońca. Oprócz widoków i przepysznego jedzenia, Gili Lumbung Bar oferował też muzykę na żywo każdego wieczoru. Indonezyjscy wokaliści przechodzili samych siebie i zachwycali wszystkich podziwiających ich talent przyjezdnych. 

SNORKLING & DIVING DOOKOŁA WYSP GILI

Z plaży na północy wyspy możecie śmiało sami eksplorować tereny podwodne. Koralowce w tym miejscu są stare i pozbawione kolorów, ale w wielu miejscach zaobserwujecie kolorowe rybki czy rozgwiazdy. Do tego prawie gwarantowane jest nurkowanie z żółwiami, bo pływa ich w tej okolicy bardzo dużo! Nam w ciągu 3 snorklowań udało spotkać się 7 ogromnych żółwi!

Jeśli natomiast snorkling Wam nie wystarcza, możecie rozglądnąć się za kursem scuba diving’u. Sam kurs kosztuje ok. 350-400$. Polecam robić kurs w szkołach nurkowych certyfikowanych PADI, bo to największa organizacja nurkowa na świecie gwarantująca bezpieczny i pewny kurs. Jeśli nie na Gili, kurs PADI warto też zrobić będąc na Bali lub Nusa Penida (tam główną atrakcją są ogromne manty, pływające w okolicy wyspy).

ISLAND HOPPING Z WYSP GILI

Jeśli nie macie czasu na zatrzymanie się na każdej z wysp, warto wykupić sobie wycieczkę, w ramach której zwiedzicie Gili T lub Gili Meno. W trakcie wycieczki w okolice Gili Meno nurkowaliśmy w cudownych miejscach, gdzie rafy koralowe wyglądały dużo piękniej niż przy samej plaży a w dodatku udało nam się zobaczyć kilka żółwi! Cóż to było za uczucie pływać w pobliżu dryfującego na wodzie starego żółwia!

ROWERKIEM ALBO NA NOGACH PO GILI AIR

Wyspa jest malutka, ale dużo łatwiej i szybciej przemieszczać się można rowerem. Możecie wypożyczyć je za jakieś drobne pieniądze w hostelach lub barach. Jeśli nie warto przespacerować się dookoła całej wyspy, zobaczyć co oferuje każdy jej skrawek i spróbować przepysznej kuchni. Po 2 niecałych 2 godzinach powinniście wrócić do punktu wyjścia.


CENY – ILE KOSZTUJE GILI AIR?

Ceny na mniejszej wyspie zawsze będą droższe w porównaniu z lądem, tak samo było na przepięknej Koh Rong w Kambodży.  Na Gili Air ceny są lekko wyższe niż Lombok. Posiłek w indonezyjskim barze zjeść można za 20.000 IDR / 5 PLN. Zachodnie danie jak pasta, pizza, sandwich, burger czy sałatka w jednym z beach barów kosztowało ok. 70.000 / 90.000 IDR / 18 – 23 PLN. Za drinki czy koktajle zazwyczaj trzeba było zapłacić ok. 50.000 IDR / 13 PLN.


WYSYPY GILI, INDONEZJA – CZY WARTO?

Gili mają zdecydowanie inny klimat niż Bali, czy nawet Lombok. Jeśli szukacie miejsca do chill out’u, hamaków między palmami, nurkowania z żółwiami czy głośnych imprez, na pewno powinniście wybrać się na chociaż jedną z Wysp Gili!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: