pałac sintra portugalia
EUROPE

Sintra, Portugalia – Co zobaczyć tam w 1 dzień?

Sintra to wieloletnia siedziba portugalskich władców położona niedaleko Lizbony i w pobliżu najdalej wysuniętego na zachód kawałka Europy. Położona na zielonych wzgórzach i pagórkach, wyróżniająca się kolorową zabudową, tajemniczymi ogrodami, ekstrawaganckimi rezydencjami i jedynym w swoim rodzaju zamkiem. Pałac Pena, jeden z najlepszych przykładów romantyzmu w architekturze, został zbudowany w XIX w. a do dziś dzień zajmuje pierwsze miejsca na listach najbardziej wyjątkowych zamków świata. Sintra w Portugalii ma jednak dużo więcej do pokazania. Co jeszcze warto zobaczyć w Sintrze?


Sintra, Portugalia – Jak dojechać, jak się poruszać i jak zobaczyć Sintrę w 1 dzień?

Jak dojechać do Sintry z Lizbony?

Jeśli jesteście w trakcie objazdówki po Portugalii, najłatwiej będzie dostać się do Sintry wypożyczonym samochodem. Jeśli jednak zatrzymaliście się w Lizbonie bez auta, polecam wybrać się do Sintry portugalskim pociągiem. Z dworca Lisboa Rossio co 15/20 minut odjeżdża pociąg, którym dostaniecie się do Sintry. Bilet kosztuje 2,25EURO a dokładny rozkład można sprawdzić na oficjalnej stronie portugalskiej kolei. Bilet można kupić w kasie lub w automacie na dworcu.


Jak kupić bilety do poszczególnych atrakcji w Sintrze?

  • Najprostszym (ale i najdroższym) sposobem będzie kupienie biletów pojedyńczych przy wejściu do każdej z atrakcji.
  • Drugą opcją jest zakupienie biletów na stronie organizacji zarządzającej dziedzictwem Sintry. Jeśli zdecydujecie się na zakup biletów online, możecie dostać kilka % zniżki w zależności od ilości zakupionych biletów.
  • Jeszcze inną opcją jest zakupienie karty SINTRA GREEN CARD, która umożliwia przejazd koleją z Lizbony do Sintry, korzystanie z autobusu 434 aby poruszać się między atrakcjami w Sintrze oraz bilety wstępu do Pałacu i Parku Pena, Pałacu Narodowego oraz jednego z muzeów na terenie kompleksu. Karta kosztuje 31EURO, ale nie obejmuje wejścia do ogrodów Quinta da Regaleira i Zamku Maurów.

Ile czasu warto spędzić w Sintrze?

Jeden dzień w zupełności wystarczy na wizytę w 3/4 najważniejszych punkach. Warto jednak zacząć zwiedzanie od samego rana, tak aby po południu / wieczorem zdążyć jeszcze przejechać się na przepiękny Przylądek Cabo de Roca. Dojście do niektórych atrakcji może zająć sporo czasu, dlatego warto skorzystać z autobusu 434, aby zobaczyć więcej. Dokładne godziny otwarcia poszczególnych miejsc można znaleźć na głównej stronie Sintry. Jeśli natomiast chcielibyście zwiedzić Sintrę dokładniej, tak aby dotrzeć do wszystkich zakamarków i zwiedzić muzea lub pałace / rezydencje w środku polecam zatrzymać się tam na 2 dni. W starym miasteczku z pewnością znajdziecie pokój na 1 noc.


Sintra, Portugalia – Zwiedzanie – Co zobaczyć w 1 dzień?

Jeśli szukacie przykładów romantyzmu w architekturze europejskiej, Sintra jest tego najlepszym przedstawicielem! Chłodniejszy klimat w okolicy wzgórz Serra de Sintra, skłaniał bogatych Portugalczyków do budowania tam letnich rezydencji. Ten wyjątkowy XIX-wieczny styl został zainspirowany miłością do sztuki i mistycyzmem starożytnych kultur.  Był on powodem powstawania ciekawych, ekstrawaganckich budowli, z których według mnie najwspanialszy jest….

Palácio da Pena czyli Pałac i Park Pena

Jeden z siedmiu cudów Portugalii, został wzniesiony na wysokości 470 metrów w latach 1840-47. Położony jest on kilkaset metrów nad wejściem do Zamku Maurów. Architekt tej budowli nie posiadał wykształcenia architektonicznego, dlatego w czasie projektowania pałacu szukał inspiracji w różnorodnych stylach. Stworzona w ten sposób wyjątkowa mieszanka, stała się siedzibą pary królewskiej.

Co najbardziej zachwyciło mnie w trakcie zwiedzania to z pewnością KOLORY. Czerwone, niebieskie i żółte kolory fasad, nadają pałacowi bajkowego charakteru, niczym z kreskówek Disney’a! Co jeszcze mnie urzekło? PANORAMA, która rozciąga się dookoła wzgórza, na którym zbudowano Pałac Pena. Podziwiać można zielone pagórki, między którymi powstały mniejsze i większe miasteczka. W oddali pięknie prezentował się nam też Zamek Maurów.

TIP : Jeśli podróżujecie autem, możecie zaparkować przy 3-kilometrowej Estrada de Pena. Parking przy ulicy w wyznaczonych miejscach jest bezpłatny. Najłatwiej znaleźć miejsce w godzinach wczesnoporannych lub wieczornych. Wtedy też najbardziej polecam wybrać się do Pałacu Pena. Odwiedzających będzie mniej a światło do zdjęć najładniejsze. Pojedynczy bilet tylko do tej atrakcji kosztuje 14 EURO.


Posiadłość Quinta da Regaleira

Składająca się z dwóch części rezydencja – wili i ogrodów, jest drugim najciekawszym miejscem w Sintrze, ale pierwszym pod względem swojej tajemniczości! Willa, znana też jako „Pałac Millionera”, której właścicielem był zamożny kupiec António Augusto Carvalho Monteiro, jest tworem jego bogatej wyobraźni. Plan był taki, że zarówno pałac jak ogrody miały być zobrazowaniem fantazji i marzeń kupca. Pełno tam podziemnych tuneli, wodospadów, grot i niezliczonej ilości elementów związanych z masońską symboliką, templariuszami czy alchemią.

Dziś Quinta da Regaleira uważana jest za symboliczne przedstawienie wszechświata. Znajdziecie tam Studnię Inicjacji (z której nigdy nie pobierano wody, ale odprawiano w niej masońskie rytuały), wyjątkową Kaplicę Trójcy Przenajświętszej, pełną krzyży templariuszy i ogromną siatkę podziemnych tuneli.

Oglądając obrazki w internecie, moją uwagę najbardziej przyciągnęła 27-metrowa Studnia Inicjacji, zwana też Odwróconą Wieżą. Będąc w Sintrze, dzięki zakręconym tunelom, mogliśmy wejść do wnętrza studni. Składająca się z 9 segmentów „wieża” jest nawiązaniem do 9 kręgów Piekła Dantego. Spacerując po ogrodach Quinta da Regaleira, znajdowaliśmy się między tajemniczymi przejściami i chodziliśmy po wystających z wody kamieniach, co stanowi symbol krętej wędrówki przez życie i różnorodnych możliwości i wyborów, jakie ono daje. Podziwialiśmy też samą willę, której manuelińskie i gotyckie detale stanowią o jej wyjątkowości.


Castelo dos Mouros, czyli Zamek Maurów

Twierdza powstała w IX w. kiedy to tereny dzisiejszej Hiszpanii i Portugalii były zamieszkiwane przez Maurów, którzy w czasach swojej świetności stworzyli państwo sięgające aż do środkowej Francji. Twierdza miała służyć do obrony i obserwacji państwa.

Aktualnie, z twierdzy zostały jedynie ruiny wież, murów, po których można się wdrapywać, jak i poszczególnych pomieszczeń. Sympatycy twierdz będą jednak usatysfakcjonowani wizytą, jak i widokami roztaczającymi się dookoła.


Palacio Nacional, czyli Pałac Narodowy

Charakterystyczne dwie wieże Pałacu Narodowego, to kolejne miejsce warte odwiedzin. Pałac znajdujący się w historycznym centrum miasta, pełnił funkcji rezydencji królewskiej aż do lat 80. XIXw. W 1910 roku stał się zabytkiem narodowym.

Pałac okala gęsta siatka, wąskich uliczek, którymi również warto się przespacerować. Znajdziecie tam doskonałe miejsca na lunch czy kolację, małe galerie czy sklepiki z pamiątkami.


Sintra, Portugalia – Czy warto odwiedzić?

ZDECYDOWANIE TAK. Oprócz sławnego na cały świat Pałacu Pena można tam spędzić cudownie czas spacerując po parkach, czy eksplorując tajemne ścieżki i tunele w ogrodach należących kiedyś do najzamożniejszych Portugalczyków. Sintra to świetne pauza w trakcie zwiedzania Lizbony lub też idealny przystanek na całej objazdówce po Portugalii. Jeśli macie jakiekolwiek pytania odnośnie wyjazdu, dajcie mi znać!

komentarze 4

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: