ASIA,  INDONESIA

Kolorowa wioska Jodipan w Malang, Indonezja

Jest piątkowy poranek, wschodzi słońce a my po całonocnym przejeździe indonezyjskim pociągiem docieramy do Malang – miejscowości położonej we wschodniej części Jawy. Kiedy nasz pociąg zbliża się do dworca głównego, przejeżdżamy przez most Brantas Bridge, z którego roztacza się wyjątkowa panorama. Z obu stron mostu widzimy malownicze kolorowe osiedla, składające się z prostych domów, pomalowanych po jednej stronie na niebiesko, a po drugiej stronie na pastelowe kolory tęczy. Okazuje się, że właśnie dojechaliśmy do Malang! A to co widzieliśmy po drodze to kolorowa wioska Jodipan.


Kolorowa wioska Jodipan, Indonezja – co to za pomysł?

Okazuje się, że Kampung Warna-Warni Jodipan (nazwa „wioski”) to inicjatywa pochodząca od lokalnych studentów. Młodzi ludzie z bólem serca obserwowali chylące się ku upadkowi stare domy. Mądrze zauważyli, że przez miasto przejeżdża wiele osób podróżujących wzdłuż Jawy. Chcieli więc zwrócić uwagę na Malang oraz rozsławić je wśród ludzi. Co najważniejsze, strategiczne położenie mostu ułatwiło zadanie.

Studenci nawiązali współpracę z lokalnymi dystrybutorami. Zebrali 30 malarzy i artystów i przekształcili slumsy w coś wyjątkowego! Prace ruszyły w 2016 roku. Zmiana wizerunku miasta dla wielu osób stała się symbolem transformacji Indonezji – kraju, w którym ubóstwo stanowi ogromny społeczny problem. Po przemalowaniu wiosek, okazało się, że miastem zainteresowali się nie tylko Indonezyjczycy ale i obcokrajowcy. W efekcie, Malang jest aktualnie popularnym przystankiem dla turystów podróżujących na Jawie i świetnym miejscem wypadowym na wulkan Bromo, czy nieziemski wodospad Coban Sewu


Kolorowa wioska Jodipan, Indonezja – Jak tam dotrzeć?

Wioska Jodipan położona jest w samym centrum miasta Malang. Jak wszędzie w Indonezji, chodzący na pieszo obcokrajowcy, należą do wyjątkowej mniejszości. Do wioski, przedzierając się przez korki na ulicach i omijając dziury w ziemi docieramy właśnie na nogach. Za wejście płacimy symboliczną sumę. Co ciekawe, w zamian nie dostajemy biletu, ale drobny upominek – breloczek z kolorowym misiem. 

Wioska Jodipan – kolorowo od stóp do głów!

W Jodipan pokolorowane zostało nawet niebo! Ponad naszymi głowami zawieszone są kolorowe parasolki, które uchronią i od deszczu i od słońca. Spacerujemy między kolorowymi domkami. W trakcie oglądając zaprezentowane na ścianach jawajskie symbole. Wydaje mi się, że mieszkańcy wioski nadal  żyją w szoku spowodowanym ogromnym napływem obcokrajowców do ich drzwi. Jeszcze 3 lata temu żyli w starych domach bez jakichkolwiek perspektyw. Teraz mieszkańcy otwierają małe sklepiki z pamiątkami albo bary z jedzeniem i piciem. Wszystko w dobrych, lokalnych cenach, czyli tak jak my lubimy najbardziej – zjeść tak, jak lokalni i do tego razem z lokalnymi!

%d bloggers like this: