STUDY IN CHINA

Jak wyjechać na studia do Chin? Rodzaje stypendiów

Nie jesteś do końca zadowolony ze swoich studiów w Polsce? Masz już dyplom licencjata/inżyniera i nie wiesz na jaką magisterkę się zdecydować? A może masz konkretny pomysł na swoją przyszłość ale nie do końca widzisz się w Polsce? Chciałbyś wyjechać za granicę i zobaczyć jak to jest żyć i studiować w międzynarodowym środowisku? Nawet jeśli nie jesteś do końca zainteresowany Chinami jako krajem, nawet jeśli nie znasz ani słowa po chińsku, nawet jeśli nie wyobrażasz sobie jak Ty mógłbyś znaleźć się w Chinach i zacząć tu studia, chcę Ci powiedzieć, że JEST TO MOŻLIWE. Robią to tysiące ludzi z całego świata. A ja chcę tutaj opisać, JAK WYJECHAĆ NA STUDIA DO CHIN? Co trzeba zrobić aby wyjechać i zacząć studia w Chinach! Zaczynamy!


Jak to się stało, że ja wyjechałam do Chin?

W trakcie trzeciego roku moich studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku „studia azjatyckie o module Chiny” doszło do mnie, że lada moment kończę pierwszy etap, w trakcie którego niestety nie nauczyłam się wielu przydatnych rzeczy. Stwierdziłam, że jeśli chcę mówić płynnie po chińsku, muszę wyjechać do Chin i podszkolić się tam!

Jak można porównać przecież trzy półtoragodzinne zajęcia w tygodniu w Krakowie z życiem w chińskim mieście, wśród Chińczyków i studiowaniem chińskiego pięć razy w tygodniu 4 godziny dziennie? Mimo wielu obaw, zdecydowałam się zaaplikować o stypendium Instytutu Konfucjusza na roczny kurs chińskiego.

Złożyłam aplikację w kwietniu. W sierpniu dostałam pozytywną odpowiedz a już we wrześniu zaczęłam naukę w Szanghaju na Shanghai University! W skrócie, po roku życia w Chinach, nie potrafiłam wyobrazić sobie powrotu do Polski na magisterkę.. Dlatego razem z chłopakiem zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie studiów magisterskich na moim chińskim uniwersytecie. Złożyliśmy wszystkie dokumenty i bez żadnych problemów oboje otrzymaliśmy pełne Stypendium Rządu Chińskiego na 2 / 2.5 letnie studia magisterskie na kierunkach biznes i handel międzynarodowy. Ja wybrałam studia po chińsku aby dalej szkolić mój język. Kuba natomiast zaczął studiować handel po angielsku.


Jak wyjechać na studia do Chin? Zaaplikować o Stypendium Rządu Chińskiego 

Najważniejszą informacją, jaką chcę Ci przekazać jest możliwość uzyskania Stypendium Rządu Chińskiego (Chinese Government Scholarship). Otworzy Ci bramy wspaniałego chińskiego świata! : ) 

Chiny są państwem, które zaczęło dynamicznie się rozwijać w latach 80. XXw. i od tamtego czasu prowadzi tak zwaną „politykę otwarcia”. Wiąże się to między innymi z wachlarzem stypendiów i programów, jakie Chiny mają do zaoferowania dla młodych ludzi. Nie wiadomo, jak długo jeszcze państwo będzie na tyle otwarte, aby przyjmować tak wiele obcokrajowców, jak dotychczas. Trzeba więc z tego jak najszybciej skorzystać. Nigdy nie wiadomo kiedy to światowe mocarstwo znów rozpocznie swój proces izolacji i zamknięcia na zagraniczne wpływy.

Przez myśl przeszedł Ci pomysł studiów za granicą, a opłaty za europejskie uczelnie totalnie Cię przytłaczają? Chciałbyś znaleźć się w centrum azjatyckiego świata i mieć możliwość podróżowania po tej części globu? Rozważ czy czasem opcja studiów w Chinach nie jest też dla Ciebie!


RODZAJE STYPENDIÓW W CHINACH

Chinese Government Scholarship – CSC

Najbardziej znane i „lubiane” stypendium dla obcokrajowców. Rząd chiński przygotował wiele programów, które umożliwiają studia dla ludzi z całego świata na 274 chińskich uniwersytetach. Stypendium przeznaczone dla wszystkich, fascynatów historii Chin, studentów mandaryńskiego czy nawet osób totalnie zielonych w kwestii Chin. Bez względu na to, czy mówisz po chińsku czy nie, możesz aplikować o to stypendium! Język studiów wybierasz sam (angielski, chiński). 

JAKIE SĄ PROGRAMY?

Spośród 274 chińskich uniwersytetów możesz wybrać się na studia licencjackie, magisterskie lub doktoranckie na dowolny z departamentów oraz zdecydować się na kierunek, który najbardziej Cię interesuje. Listę wszystkich uniwersytetów znajdziecie tutaj. Jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniego kierunku, polecam googlować i szukać stron uniwersytetów w j. angielskim. Na każdej stronie znajdziecie dokładne opisy departamentów oraz kierunków. 

JAKIE SĄ WYMAGANIA?

 • wypełniony formularz rejestracyjny Application Form for Chinese Government Scholarship 
 • najwyższy uzyskany dyplom oraz transkrypt ocen w j. angielskim
 • study plan i propozycja badań prowadzonych w trakcie przyszłych studiów (czyli po prostu list motywacyjny)
 • dwa listy polecające od pracowników naukowych
 • aplikanci planujący zostać w Chinach dłużej niż 6 miesięcy, muszą złożyć Foreigner wypełniony i podpity przez lekarza formularz Physical Examination Form
 • dodatkowo można złożyć Pre-admission Letter. Jest to zaproszenie od uniwersytetu, o które można aplikować przez Internet. Zwiększa to nasze szanse na otrzymanie stypendium) i certyfikaty językowe (angielski TOEFL/IELTS lub chiński HSK/HSKK).

CO OBEJMUJE STYPENDIUM?

TYP A – FULL SCHOLARSHIP – Najlepsze z najlepszych! To stypendium obejmuje całą opłatę za edukację przez cały okres trwania studiów, zakwaterowanie w akademiku na terenie kampusu w 2-osobowym pokoju oraz kieszonkowe wypłacane co miesiąc (3.000 RMB / 1700 zł. na studiach magisterskich, 3500 RMB / 2000 zł. na studiach doktoranckich). 

Z racji tego, że tak jak wspomniałam wyżej, Polska nie ma jeszcze zbyt wielu kandydatów chcących studiować w Chinach, nie znam osoby, która aplikowała i nie dostała tego stypendium. Z jednej strony przykrą, ale z drugiej strony korzystną dla Polaków kwestią jest to, że Chińczycy „potrzebują” obcokrajowców z krajów Europejskich, Ameryki, Australii itd. Partial Scholarship trafiają więc do krajów słabiej rozwiniętych. Przykre, ale prawdziwe. 

TYP 2 – PARTIAL SCHOLARSHIP – To stypendium obejmuje całą opłatę za edukację przez cały okres trwania studiów (co tak i tak jest niezłym wyróżnieniem, bo na przykład chińscy studenci muszą płacić za studia w swoim kraju czesne i to nie małe). Zakwaterowanie należy znaleźć sobie samemu. Można wynająć pokój w akademiku lub mieszkanie poza kampusem. Nie ma też żadnego kieszonkowego. 

JAK WYGLĄDA APLIKACJA?

Aby zacząć studia od września, należy zaaplikować od grudnia do kwietnia każdego roku (konkretne uniwersytety mogą mieć lekko różniące się daty końcowe) przez stronę www.csc.edu.cn/studyinchina lub www.campuschina.org.

Drugim etapem jest rozmowa kwalifikacyjna w Ambasadzie. Ma ona tylko charakter referencyjny a ostateczna ocena należy do chińskich pracowników CSC, bazujących na złożonych przez kandydata dokumentach. Rozmowa kwalifikacyjna, jest nowością, wprowadzoną pierwszy raz w tym roku, więc nie jestem w stanie wypowiedzieć się na tem temat. W tamtym roku aplikacja ograniczała się jedynie do złożenia wniosków przez Internet.

Ostateczne wyniki procesu rekrutacji zostaną opublikowane na stronie internetowej Chińskiej Ambasady dopiero na początku sierpnia, niestety. Nie mam pojęcia dlaczego tak długo trwa proces decyzji skoro rekrutacja kończy się w kwietniu, ale jest to odwieczne pytanie wszystkich studentów, na które pewnie nie dostaniemy odpowiedzi. Trzeba więc cierpliwie czekać do sierpnia i nastawić się, że po otrzymaniu decyzji zostanie maksymalnie miesiąc do wylotu i rozpoczęcia studiów. 

GDZIE APLIKOWAĆ?

O stypendium można aplikować na miejscu przez Ambasadę Chińską w Polsce lub internetowo, przez wybrany uniwersytet w Chinach. Prawda jest taka, że na chwilę obecną, ciągle bardzo mało Polaków wie o możliwości studiowania w Chinach. Dlatego aplikowanie przez Ambasadę jest najlepszym i sprawdzonym rozwiązaniem, które właściwie gwarantuje otrzymanie stypendium Polakom. Przez chińskie uniwersytety aplikują jedynie osoby, których kraje nie utrzymują dobrych stosunków z Chinami. 

Więcej informacji na temat tego stypendium znajdziecie na angielskiej stronie CSC lub na stronie Chińskiej Ambasady w Polsce


Confucius Institute Scholarship

Jako, że Instytuty Konfucjusza mają za zadanie propagować kulturę, historię i język chiński na całym świecie, to one również oferują stypendia. Są one przeznaczone dla osób, które wcześniej uczyły się o Chinach albo studiowały mandaryński.

JAKIE SĄ PROGRAMY?

 • Stypendium na jeden rok akademicki, które przyznawane jest w kategoriach: Kurs w zakresie nauczania języka chińskiego jako obcego, Zaawansowany kurs z zakresu lingwistyki i literatury chińskiej, historii Chin i chińskiej filozofii; lub Kurs języka chińskiego
 • Na studia licencjackie z zakresu nauczania języka chińskiego jako języka obcego (do 4 lat)
 • Na studia magisterskie z zakresu nauczania języka chińskiego jako języka obcego (2 lata)
 • Ale też na studia doktoranckie z zakresu nauczania języka chińskiego jako języka obcego (4 lata)
 • Stypendium na jeden semestr, które przyznawane jest w kategoriach: Kurs w zakresie nauczania języka chińskiego jako obcego, lingwistyki i literatury chińskiej, historii Chin i chińskiej filozofii; lub Kurs z zakresu medycyny chińskiej i Taiji
 • Stypendium na 4-tygodniowy kurs z zakresu medycyny chińskiej i Taiji w Chinach

CO OBEJMUJE STYPENDIUM?

Stypendia przyznawane na semestr i dłużej obejmują czesne, zakwaterowanie na kampusie wybranej uczelni, ubezpieczenie zdrowotne na terenie Chin oraz kieszonkowe w wysokości 2500 lub 3500 RMB (w zależności od programu). Stypendium na program czterotygodniowy nie obejmuje kieszonkowego.

JAKIE SĄ WYMAGANIA?

 • skan wypełnionego i własnoręcznie podpisanego formularza rejestracyjnego
 • paszport (strona ze zdjęciem i danymi)
 • certyfikaty HSK/HSKK (niezbędne jest dołączenie skanu oryginalnych certyfikatów!)
 • najwyższy uzyskany dyplom oraz transkrypt ocen w j. angielskim
 • dwa listy polecające od pracowników naukowych
 • podanie o przyjęcie na stypendium, zawierające informacje o dotychczasowej nauce chińskiego, planach na przyszłość związanych z j. chińskim oraz plan badawczy
 • Wszystkie te dokumenty należy przesłać pod adres mailowy Instytutu Konfucjusza.

JAK WYGLĄDA APLIKACJA? 

Rejestracja online rozpoczyna się na platformie stypendialnej Hanban (cis.chinese.cn) 1 marca 2019 roku. Należy zalogować się w celu znalezienia uniwersytetu, udostępnić materiały aplikacyjne i śledzić postęp aplikacji, komentarze oraz wyniki. Stypendyści powinni otrzymać potwierdzenie od uniwersytetu by przejść do dalszych procedur, wydrukować certyfikat CIS oraz zarejestrować się na uniwersytecie w wyznaczonym terminie. Hanban zakończy przegląd wniosków oraz opublikuje wyniki na trzy miesiące przed przyjęciem stypendystów.

Powyższe informacje pochodzą ze strony Krakowskiego Instytutu Konfucjusza

Generalnie, są jeszcze inne stypendia, odnoszące się już do konkretnego miasta lub uniwersytetu. Na przykład studiując w Szanghaju, można aplikować jeszcze o Shanghai Government Scholarship.


Jak wyjechać na studia do Chin? To takie proste!

W tym wpisie chciałam wprowadzić do tematu studiów w Chinach. Planuję jeszcze kilka bardziej szczegółowych postów. Na razie jednak chcę pozostawić Was z tą myślą, że aktualnie świat staje się dla człowieka coraz mniejszy! My jako młodzi ludzie powinniśmy korzystać z możliwości, które nam daje!

Skoro Chiny oferują nam wyjątkowe możliwości studiowania i przeżycia w tym samym czasie czegoś wspaniałego, to dlaczego masz z tego nie skorzystać?

Każdy wie, że teraz to doświadczenie i kompetencje miękkie definiują nas jako przyszłych pracowników. Zalet studiowania za granicą są całe tysiące. Chyba każdy o nich wie, ale szykuję też posta o tych, których ja doświadczyłam w trakcie mojego pobytu w Szanghaju. 

Jeśli zaciekawiłam Cię tym tematem, jeśli przez myśl przeszło Ci że też mógłbyś znaleźć się na studiach po drugiej stronie świata, ale w głowie masz mnóstwo pytań i wątpliwości, daj znać! Napisz do mnie a z chęcią Ci pomogę!

0 komentarzy

 • Justyna

  Żyjemy w czasach ogromnych możliwości! 🙂 Jedną z przykrych tendencji, którą niestety obserwuje w swoim środowisku jest to,że mimo że od małego mówiło się nam jak wiele teraz możemy, to wiele osób czeka z założonymi rękami i nie robi nic zastanwiając się, jakim cudem komuś w podobnym wieku już tyle „się udało”.
  Ciężka praca, optymizm i ciekawość świata to podstawa! Czekam na dalsze opowieści z Chin, chętnie przeczytam post o zaletach studiowania w Chinach widzianych z Twojej perspektywy i doświadczeniach jakie do tej pory udało Ci się zdobyć! 😉
  A post jak zwykle okraszony cudownymi zdjęciami!
  Buziaki! :-*

  • sophisticatedly

   Jak miło czytać takie komentarze! W 100% się z Tobą zgadzam. Niestety, żeby osiągać trzeba pracować. Za darmo nic nie przychodzi. Jedynie wysiłek, własne chęci i parcie do przodu mogą zaprowadzić nas tam, gdzie tego pragniemy! 🙂

 • Ania

  Wiesz może czy aplikowanie przez uniwersytet bardzo osłabia szanse na uzyskanie tego stypendium? Nie zwracają wtedy uwagi, że jest ktoś z Polski? Niestety nie wiedziałam o tym, że lepsza drogą jest aplikacja przez ambasadę 🙁

  • sophisticatedly

   Chiny dają jedną pulę stypendiów dla uniwersytetu (gdzie nie ma podziału na państwa) i drugą pulę stypendiów dla każdego kraju, z którym mają jakieś partnerstwa. Wiem, że łatwiej jest dostać stypendium aplikując przez naszą ambasadę, ponieważ w Polsce nie ma jeszcze aż tak wielu osób. Mam jednak nadzieję, że i Ty dostaniesz swoją szansę! Powodzenia!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: