ASIA,  BEIJING,  TRAVEL

Co kryje się za murami Zakazanego Miasta? | PEKIN

Najwspanialszy kompleks pałacowy położony w sercu Pekinu. Najpopularniejsza atrakcja turystyczna Chin. Jeden z pięciu najważniejszych na świecie pałaców wszech czasów. Zakazane Miasto w Pekinie, Forbidden City lub lokalnie mówiąc 故宫 Gù Gōng. Zabieram Was na spacer po starożytnym pałacu, w którego zakamarkach zapisana jest historia chińskiego mocarstwa. 

Trochę historii

Kiedy cesarz Yongle z dynastii Ming przeniósł stolicę z Nankinu do Pekinu, wydał też rozkaz rozpoczęcia budowy kompleksu pałacowego. Budowa trwała od 1406 do 1420 roku. Aż do 1644 zasiadali w nim cesarze dynastii Ming. Podczas najazdu madżurów i wojny domowej część budynków uległa zniszczeniu, ale panująca później ostatnia chińska dynastia Qing, odbudowała pałac. W trakcie II wojny opiumowej, w 1860 roku siły angielsko-francuskie przejęły kontrolę nad Zakazanym Miastem aż do zakończenia wojny. 

Będące domem dla 24 cesarzy, Zakazane Miasto w 1912 roku przestało być głównym centrum politycznym Chin wraz z abdykacją ostatniego cesarza Chin Puyi. W 1925 roku utworzono tam muzeum imperialne. Natomiast w 1987 kompleks został wpisany na Światową Listę UNESCO. 

Zakazane miasto jako arcydzieło chińskiej architektury

Zakazane Miasto ma kształt prostokąta (961m x 753m). Składa się z 980 budynków. Pomijając ogrom całego kompleksu, warto zwrócić uwagę na zdumiewająco szczegółowe detale. Każdy z nich odzwierciedla cechy tradycyjnego chińskiego stylu architektonicznego oraz bogatej chińskiej kultury. Dla przykładu, większość dachów udekorowanych jest stojącymi w rzędzie figurami zwierząt takich jak smoki, feniksy czy lwy co symbolizuje dobrobyt i powodzenie w państwie. 

Kompleks pałacowy otoczony jest z trzech stron cesarskimi ogrodami. Na północy można pospacerować po Jinshan Park oraz wspiąć na Prospect Hill (must!), z którego rozciąga się panorama całego Zakazanego Miasta. Gęsty smog i duże zanieczyszczenie powietrza w tamtych dniach sprawiło, że panorama wydawała się nam taka jakaś bajkowa i tajemniczna. Mimo, że zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że oddychamy bardzo zanieczyszczonym powietrzem, taki widok też miał swój urok! Jestem pewna, że w słoneczny dzień kompleks prezentuje się wyśmienicie! Kierując się na wschód dotrzecie do Zhongnanhai Park, w którym teraz swoje siedziby ma Koministyczna Partia Chin. Natomiast na północnym zachodzie znajdziecie Beihai Park i piękne jezioro. 

Plac Tiananmen

Południowego wejścia na teren Zakazanego Miasta strzeże słynny i najbardziej znany portret Mao Zedonga. To właśnie tutaj, na Tiananmen Square, w 1989 miały miejsce głośne protesty, odzwierciedlające niepokój Chińczyków w związku z nadchodzącą przyszłością. Studenci, poprzez manifestacje, wyrażali szacunek na cześć niedawno zmarłego sekretarza generalnego KPCh Hu Yaobanga, który popierał reformy politycznego w Chinach. Protestujący pragnęli demokratyzacji, rozwoju gospodarczego oraz zakończenia korupcji między członkami partii rządzącej. Po wprowadzeniu w Pekinie stanu wojennego, starano się rozpędzić studentów, lecz próby zakończyły się niepowodzeniem. W nocy z 3 na 4 czerwca 1989 uzbrojona armia na rozkaz władzy rozpędziła uczestników protestu. Mimo, że liczba zabitych różni się w zależności od znalezionego źródła, mówi się, że na Tiananmen zginęło 240 osób a 7000 zostało rannych. 

Jak zwiedzać Zakazane Miasto?

Niesamowicie łatwo! Po przejściu przez plac Tiananmen, kupcie bilety, których nie sposób nie zauważyć. Jeśli używacie WeChat’a wystarczy zeskanować kod. Jeśli nie, podejdźcie do okienka i miejcie przygotowaną gotówkę (w niektórych atrakcjach turystycznych nie są akceptowane płatności telefonem ani kartą). Bilet kosztuje 20 RMB.

Co potem? Spacerujcie tam, gdzie Was nogi poniosą! Zakazane Miasto zbudowane zostało zbudowane w układzie lustrzanym, więc bez względu po której stronie będziecie szli, zobaczycie praktycznie to samo. Spacerujcie pomyślcie o tym, że „nie tak dawno” to miejsce zamieszkiwała chińska rodzina cesarska z całą swoją służbą… Zaglądajcie do świątyń, pokręćcie się po wąskich uliczkach, uwrażliwcie się na detale, których tam całe mnóstwo! Idąc cały czas na północ dojdziecie do ogrodów, pełnych roślinności i jeszcze cudowniejszej architektury! W głównej części Zakazanego Miasta, nie ma ani jednego drzewa, dlatego jeśli podróżujecie latem, nie zapomnijcie o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych, kremach z filtrem i ogromnej ilości wody. 


 

A kto jeszcze oprócz nas tam dotarł? A może ktoś z Was się wybiera? Dajcie znać jeśli potrzebujecie jakiejkolwiek pomocy!

Angelika

komentarze 3

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: