Zakazane Miasto w Pekinie
ASIA,  BEIJING,  TRAVEL

Zakazane Miasto w Pekinie – Co kryje się za murami?

Najwspanialszy kompleks pałacowy położony w sercu Pekinu. Najpopularniejsza atrakcja turystyczna Chin. Jeden z pięciu najważniejszych na świecie pałaców wszech czasów. Zakazane Miasto w Pekinie, Forbidden City lub lokalnie mówiąc 故宫 Gù Gōng. Zabieram Was na spacer po starożytnym pałacu, w którego zakamarkach zapisana jest historia chińskiego mocarstwa. 


Zakazane Miasto w Pekinie – Trochę historii

Kiedy cesarz Yongle z dynastii Ming przeniósł stolicę z Nankinu do Pekinu, wydał też rozkaz rozpoczęcia budowy kompleksu pałacowego. Budowa trwała od 1406 do 1420 roku. Aż do 1644 zasiadali w nim cesarze dynastii Ming. Podczas najazdu madżurów i wojny domowej część budynków uległa zniszczeniu, ale panująca później ostatnia chińska dynastia Qing, odbudowała pałac. W trakcie II wojny opiumowej, w 1860 roku siły angielsko-francuskie przejęły kontrolę nad Zakazanym Miastem aż do zakończenia wojny. 

Będące domem dla 24 cesarzy, Zakazane Miasto w 1912 roku przestało być głównym centrum politycznym Chin wraz z abdykacją ostatniego cesarza Chin Puyi. W 1925 roku utworzono tam muzeum imperialne. Natomiast w 1987 kompleks został wpisany na Światową Listę UNESCO. 


Zakazane Miasto jako arcydzieło chińskiej architektury

Zakazane Miasto w Pekinie ma kształt prostokąta (961m x 753m). Składa się z 980 budynków. Pomijając ogrom całego kompleksu, warto zwrócić uwagę na zdumiewająco szczegółowe detale. Każdy z nich odzwierciedla cechy tradycyjnego chińskiego stylu architektonicznego oraz bogatej chińskiej kultury. Dla przykładu, większość dachów udekorowano stojącymi w rzędzie figurami zwierząt takich jak smoki, feniksy czy lwy co symbolizuje dobrobyt i powodzenie w państwie. 

Kompleks pałacowy otoczony jest z trzech stron cesarskimi ogrodami. Na północy można pospacerować po Jinshan Park oraz wspiąć na Prospect Hill (must!), z którego rozciąga się panorama całego Zakazanego Miasta. Gęsty smog i duże zanieczyszczenie powietrza w tamtych dniach sprawiło, że panorama wydawała się nam taka jakaś bajkowa i tajemniczna. Mimo, że zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że oddychamy bardzo zanieczyszczonym powietrzem, taki widok też miał swój urok! Jestem pewna, że w słoneczny dzień kompleks prezentuje się wyśmienicie! Kierując się na wschód dotrzecie do Zhongnanhai Park, w którym teraz swoje siedziby ma Koministyczna Partia Chin. Natomiast na północnym zachodzie znajdziecie Beihai Park i piękne jezioro. 


Plac Tiananmen

Południowego wejścia na teren Zakazanego Miasta strzeże słynny i najbardziej znany portret Mao Zedonga. To właśnie tutaj, na Tiananmen Square, w 1989 miały miejsce głośne protesty, odzwierciedlające niepokój Chińczyków w związku z nadchodzącą przyszłością. Studenci, poprzez manifestacje, wyrażali szacunek na cześć niedawno zmarłego sekretarza generalnego KPCh Hu Yaobanga, który popierał reformy politycznego w Chinach. Protestujący pragnęli demokratyzacji, rozwoju gospodarczego oraz zakończenia korupcji między członkami partii rządzącej. Po wprowadzeniu w Pekinie stanu wojennego, starano się rozpędzić studentów, lecz próby zakończyły się niepowodzeniem. W nocy z 3 na 4 czerwca 1989 uzbrojona armia na rozkaz władzy rozpędziła uczestników protestu. Mimo, że liczba zabitych różni się w zależności od znalezionego źródła, mówi się, że na Tiananmen zginęło 240 osób a 7000 zostało rannych. 


Jak zwiedzać Zakazane Miasto w Pekinie?

Niesamowicie łatwo! Po przejściu przez plac Tiananmen, kupcie bilety, których nie sposób nie zauważyć. Jeśli używacie WeChat’a wystarczy zeskanować kod. Jeśli nie, podejdźcie do okienka i miejcie przygotowaną gotówkę (w niektórych atrakcjach turystycznych nie są akceptowane płatności telefonem ani kartą). Bilet kosztuje 20 RMB.

Co potem? Spacerujcie tam, gdzie Was nogi poniosą! Zakazane Miasto zbudowano w układzie lustrzanym, więc bez względu po której stronie będziecie szli, zobaczycie praktycznie to samo. Spacerujcie pomyślcie o tym, że „nie tak dawno” to miejsce zamieszkiwała chińska rodzina cesarska z całą swoją służbą… Zaglądajcie do świątyń, pokręćcie się po wąskich uliczkach, uwrażliwcie się na detale, których tam całe mnóstwo! Idąc cały czas na północ dojdziecie do ogrodów, pełnych roślinności i jeszcze cudowniejszej architektury! W głównej części Zakazanego Miasta, nie ma ani jednego drzewa, dlatego jeśli podróżujecie latem, nie zapomnijcie o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych, kremach z filtrem i ogromnej ilości wody. 


Zakazane Miasto w Pekinie – must have na liście #TravelInChina

A kto jeszcze oprócz nas tam dotarł? A może ktoś z Was się wybiera? Dajcie znać jeśli potrzebujecie jakiejkolwiek pomocy! Albo zajrzyjcie do postu z Szanghaju!

komentarze 3

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: