ASIA,  SHANGHAI,  TRAVEL

Targ małżeński w Szanghaju – Jak Chińczycy szukają partnera?

W Szanghaju naprawdę nie brakuje zieleni. Parki położone w każdej części miasta stanowią idealne miejsce do odpoczynku i rozrywki dla Chińczyków. Nic więc dziwnego, że w samym centrum tętniącego życiem miasta, możemy przespacerować się po ogromnym People’s Park. Położony jest dokładnie przy głównym placu miasta People’s Square. Jeśli chodzi o wygląd to prawda jest taka, że po obejrzeniu kilku chińskich parków, wszystkie wydają się one do siebie w jakimś sensie bardzo podobne. Jednak ten ma w sobie coś wyjątkowego…


Targ małżeński w Szanghaju – Dlaczego People’s Park jest inny od wszystkich parków?

Po raz pierwszy wybrałam się pospacerować po People’s Park jesienią tamtego roku. Od razu po wyjściu z metra ujrzałam tłumy ludzi i … parasole. O co tutaj chodzi? Mianowicie, co weekend można tutaj być świadkiem “marriage market”! Zdesperowani rodzice chcący znaleźć partnera dla swoich dzieci, piszą krótki życiorys na kartce papieru, którą przymocowują do parasolki. Inni z kolei przechadzają się wzdłuż i wszerz parku w celu odszukania wymarzonych kandydatów na partnera własnych dzieci. Wydawać by się to mogło dziwne, ale taka praktyka zapisuje się w historii i tradycji Chin i trwa już od średniowiecza.

Spacer wśród parasolek z ogłoszeniami matrymorialnymi jest naprawdę fascynującym wydarzeniem. Można przyjrzeć się co w aktualnym młodym pokoleniu Chińczycy cenią najbardziej i jakich wartości szukają u innych. Jedno z ogłoszeń, które znalazłam zawierało następujące dane: „urodzony w 1987 roku, 1.70 m., ukończył uniwersytet z tytułem magistra, specjalność budowa maszyn, zainteresowany muzyką, nowościami technologicznymi i książkami, szuka partnerki w wieku 25-30 lat z wyższym wykształceniem, kochającej zwierzęta i lubiącej przyrodę”. Wymagania nie zawsze więc są takie łatwe do spełnienia! Rodzice zawzięcie dyskutują, wymieniają się numerami telefonów i negocjują warunki spotkań potomków. 


Targ małżeński w Szanghaju – A co na ten temat ma do powiedzenia historia?

Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, jak wielkie konsekwencje spowodowała wprowadzona w 1979 roku polityka jednego dziecka w Chinach. Ze wględu na zjawisko „baby boom”, które pojawiło się po zakończeniu Rewolucji Kulturalnej w Chinach, wskaźnik urodzeń gwałtowanie zaczął rosnąć a śmiertelności maleć. Chińska populacja szaleńczo się powiększała. Wierząc, że  wzrost populacji wzmacnia naród, rząd zachęcał do powiększania rodziny. Wzrost okazał się jednak za duży dla możliwości kraju, dlatego przywódcy stopniowo zaczęli wprowadzać ograniczenia związane z polityką planowania rodziny. Skoro można było mieć tylko jedno dziecko, Chińczycy woleli by, aby był to chłopiec. Z tego względu dochodziło do wielu okropnych zabójstw dzieci płci żeńskiej.

Wkraczając w drugie tysiąclecie polityka jednego dziecka powoli zaczęła się rozluźniać, ale jej skutki pozostały. W chińskiej populacji została zachwiana równowaga płciowa. Dzieci urodzone w tamtym czasie aktualnie są w wieku gotowym do małżeństwa. Mężczyzn jednak jest znacznie więcej niż kobiet. Współczesne, dobrze wyedukowane kobiety nie śpieszą się z zamążpójściem. Wiedzą, że mają dużo większe możliwości niż kobiety w przeszłości, dlatego nie boją się dać pierwszeństwa karierze. Status kobiet diametralnie wzrósł i zaczął dominować w tradycyjnie patriarchalnym społeczeństwie. Męskie standardy również uległy zmianie. Wiedząc, że kobiety zaczęły poważnie traktować własną karierę, mężczyźni wolą szukać partnerek z dużym doświadczeniem oraz tytułem naukowym. Skutki polityki jednego dziecka widoczne są w Chinach do dziś i jeszcze długo będą determinowały życie mieszkańców. Univeristy of North Carolin at Chapel Hill szacuje, że do 2020 roku w Państwie Środka mężczyzn będzie o 24 miliony więcej niż kobiet. Chińczycy muszą poradzić sobie z konsekwencjami wprowadzonej w przeszłości polityki.


Targi małżeńskie sposobem na zaaranżowany ślub

„Marriage market” jest jednym ze sposobów przyśpieszenia wydania córki za mąż. Tylko czy odpowiednim? Mimo, że Szanghaj to jedno z najbardziej nowoczesnych miast na świecie, miejsca typu People’s Park, zmuszają do refleksji. Mimo ogromnego rozwoju, w Chinach ciagle obecny jest duży pierwiastek tradycji i kultury, która tak bardzo ukształtowała obecny naród. Konfcjanizm, czyli ideologia dawnych Chin, mówiący o obowiązku lojalności dziecka w stosunku do rodzica zauważalna jest na każdym kroku.


Co jeszcze oprócz targów małżeńskich warto zobaczyć będąc w okolicy People’s Park?

Oczywiście People’s Square, czyli centrum miasta i siedzibę dowództwa Szanghaju. Spacerując wzdłuż People’s Avenue zobaczycie ogromne, reprezentacyjne budynki rządowe, Operę i Centrum Planowania Miasta. Po przeciwnej stronie stoi Muzeum Narodowe, do którego polecam się wybrać ale najlepiej w ciągu wczesnych godzin dni tygodnia i nigdy w czasie świąt narodowych, kiedy Chińczycy również mają wolne. U mnie poskutkowało to czekaniem 7 godzin w kolejce i rezygnacji przy samym wejściu ze względu na zmęczenie, które mnie dopadło po czekaniu pół dnia. People’s Square to też największa stacja metra w mieście. Dzienny ruch to ponad 700.000 osób. To tutaj krzyżują się dwie głównie linie szanghajskiego metra. Jadąca N-S linia numer 1 i W-E linia numer dwa. 


Jeśli potrzebujecie jakichkolwiek wskazówek dotyczących Szanghaju albo podróżowania w Chinach, dajcie znać! Ciekawa jestem też co uważacie o marriage market, dajcie znać!


P.S: A takie piękne drzewa można znaleźć wiosenną porą również spacerując po People’s Park : ) 

3. DSC_1945

0 komentarzy

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: