ASIA,  HONG KONG & MAKAU,  TRAVEL

1 dzień w Makau – Co zobaczyć? Jak dopłynąć?

Makau zazwyczaj odwiedza się będąc w Hong Kongu. Najlepszym sposobem na dotarcie do tej europejskiej części azjatyckiego świata jest łódź. Już sam ten fakt, sprawia że Makau staje się miejscem nieco bardziej luksusowym. Ponadto jest to największe centrum światowego hazardu. 1 dzień w Makau w zupełności wystarcza aby poczuć klimat tego miasta.  Kasyna i hotele były zbudowane niedawno, są nowoczesne i ociekające bogactwem. Jest to miejsce, które warto zobaczyć raz w życiu. Poniekąd sztuczne, bo niby jakim cudem Wieżę Eiffla mogą otaczać kanały pełne weneckich gondoli?


Czego się spodziewać w Makau?

Jest to miejsce, w którym wiele się dzieje. Producenci kręcą filmy, teledyski, clipy muzyczne. Europejczycy podziwiają elementy swojej kultury w Azji, a Chińczycy wybierają się do Makau aby poczuć się „jak w Europie”. Tyle tylko, że Makau to ani Azja ani Europa. Tabliczki na drogach pisane są po angielsku, chińsku i portugalsku, co za połączenie! Tego samego dnia można podziwiać ogromne, kolorowe i bogate kompleksy najlepszych na świecie hoteli, próbować swojego szczęścia w kasynach, obserwować tych, którym już to szczęście dopisało ale też spacerować starymi, wąskimi uliczkami wypełnionymi portugalskimi piekarniami i sklepikami z kiczowatymi pamiątkami. W Makau nie można się nudzić. Miasto położone jest na wzgórzach, z których podziwiając piękną panoramę, dziękowałam za to, że znalazłam się w tym miejscu.

Świat jest pełen niespodzianek. Makau dla mnie również było taką niewiadomą. Pełne kontrastów – europejskiej architektury opisanej po chińsku, luksusowych, stylizowanych na amerykańskie hoteli pełnych Chińczyków i cudownych widoków, które są niepodobne do żadnego innego miejsca na świecie. Azja daje właśnie takie kontrasty. Kontrasty, które pozwalają obserwować różnice, ale i doceniać podobieństwa. 


MAKAU W 1 DZIEŃ

Jak dostać się do Makau z Hong Kongu?

Oczywiście łodzią! Przejażdżka trwa godzinę. Do wyboru mamy kilka firm. Ja polecam TurboJET albo Cotai Water Jet, które pływają co 30 / 60 minut. Bilety na wybraną godzinę najlepiej kupić online (cena to ok. 340-420 HKD / 140-180 zł. klasą ekonomiczną w zależności od dnia i godziny). Z Hong Kongu można wypłynąć z dwóch miejsc – Kowloon (po lądowej stronie miasta) lub Sheung Wan (na wyspie HK). Tak samo jest w Makau – łódź dociera albo do Outer Harbour (na północnej wyspie) albo do Macau Taipa (na południowej wyspie). 


Co zobaczyć w Makau? 

Na mapce zaznaczyłam wszystkie miejsca warte uwagi w Makau oraz w Hong Kongu, o którym pisałam również tutaj. Korzystajcie!


1 dzień w Makau – jak zorganizować czas, aby udało się wszystko zobaczyć?

10 : 00 :

Mieszkałyśmy w dzielnicy Mongkok, z której łatwiej było się dostać na Terminal Kowloon. Zdecydowałyśmy, że kupimy bilety do Macau Taipa a wrócimy do Hong Kongu z Outer Harbour. Do Taipa dotarłyśmy o 10 rano. Wychodząc z terminalu minęłyśmy kilka ładnie ubranych przedstawicielek hoteli. Nagle przypomniałam sobie o tym, co kiedyś wyczytałam na jakimś blogu – autobusy w Makau są zupełnie darmowe i to najlepszy sposób na przemieszczanie się po mieście! Tym sposobem na terminalu znalazłyśmy autobus jadący do Venetian i dotarłyśmy tam w niecałe 15 minut! 

10 : 30 :

Zwiedzanie Makau zaczęłyśmy właśnie od The Venetian, czyli pięknego kompleksu kolorowych kamienic,  zdobionych łuków, wąskich mostków, małych łódeczek i pastelowych fasad. Wenecja zrobiła na mnie większe wrażenie niż ta z Las Vegas! W Makau wszystko jest bardziej przestrzenne. Spacerując naprawdę czułam się jak we Włoszech. Wewnątrz, hotel i kasyno urządzone są w prawdziwym włoskim stylu! Balkony,  bogato zdobione kolumny, kwiaty i … Azjaci, podziwiający ten Europejski świat. 


11 : 30 :

Z włoskich zakątków Wenecji w bardzo łatwy sposób można przenieść się do francuskiego świata! Wystarczy tylko podążać za malutkimi wieżami Eiffla, aby w końcu dotrzeć do tej największej! Wstęp na taras widokowy jest płatny (80 HKD / 35 zł.). My wolałyśmy po prostu pospacerować po Champs Elysees pełnych wyjątkowych butików i poobserwować jak zachowują się osoby, które do Makau przyjeżdżają nie tylko, żeby pooglądać (tak jak my), ale i skorzystać z możliwości tego miejsca. Rosyjska ruletka nie przestawała się kręcić a Azjaci z pokerową twarzą spacerowali od stołu do stołu próbując swojego szczęścia i umiejętności w kartach!


12 : 30 :

Będąc po tej części miasta warto przespacerować się po Estr. do Istmo, wzdłuż której można oglądać z zewnątrz olśniewające kompleksy kasyn i hoteli. Jeśli macie ochotę przenieść się w nieco spokojniejszą okolicę, skierujcie się w stronę Rua du Cunha. Tam też możecie spróbować typowego, charakterystycznego dla Makau street food’u. Jeśli lubicie połączenie orientalnej kuchni azjatyckiej z portugalską nutą, ta kuchnia przypadnie Wam do gustu! 

W czasie spaceru zastanawiałyśmy się jak możemy dotrzeć na drugą wyspę. Chciałyśmy sprawdzać rozkłady autobusów, ale najłatwiejszym sposobem znów okazała się darmowa międzyhotelowa komunikacja. Z pod wejścia do Galaxy Macau pojechałyśmy do Star World Hotel, który sąsiaduje z dwoma kompleksami, które chciałam zobaczyć. O nich już poniżej! 

14 : 30 :

Macie ochotę na fragment historii? Aktualnie, Makau to specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej. Taki status zapewniło sobie dzięki temu, że było pierwszą i najdłużej istniejącą europejską kolonią na terenie Chin. Portugalczycy zarządzali tym obszarem od XVI w. aż do 20.12.1999 roku, kiedy to został przekazany Chinom. Aktualnie, może on funkcjonować z dużą portugalską autonomią do 2049 roku. Co będzie później? Tego jeszcze nikt nie wie. W regionie tym funkcjonuje polityka „jeden kraj, dwa systemy”, co oznacza że ChRL odpowiada za obronę terytorium Makau oraz sprawy zagraniczne. Większość europejskich elementów można natomiast znaleźć w systemie prawnym, administracyjnym oraz w polityce celnej.

Nic więc dziwnego, że w takim regionie budynkiem, który robi największe wrażenie i który jest widoczny z każdego wzgórza w mieście jest bajeczny hotel Grand Lisboa. Kolorowy,  urządzony w stylu retro, przyciągający ciepłymi kolorami i bajkowymi kształtami! Naprzeciwko Grand Lisboa stoi Wynn – jeden z najbardziej luksusowych kompleksów w okolicy. Stojąc obok można obserwować pięknie prezentującą się 233-metrową Macau Tower. Jest ona jednym z najwyższych miejsc na świecie, z którego można skoczyć na bungee! Spoglądając na wieżę co jakiś czas widziałam skaczących śmiałków. Na pewno zrobię to następnym razem kiedy tylko odwiedzę Makau!


15 : 30 :

Mijając Grand Lisboa po prawej stronie, szłyśmy wraz z tłumem ludzi wzdłuż Av. do Infante Dom Henrique. Po kilkunastu minutach naszym oczom ukazał się typowo europejski plac Senado Square. Kościoły wyglądające jak przeniesione prosto w z Włoch czy Portugalii, ściany pokryte płaskorzeźbami, zielone palmy, kolorowe światełka i fontanna na środku placu – to wszystko sprawia, że można poniekąd stracić orientację. Do tego, tabliczki z nazwami ulic pisane są po portugalsku i chińsku. Dookoła można obserwować dwie przeważające grupy ludzi – Portugalczyków zachwycających się elementami własnej kultury na drugim końcu świata oraz Chińczyków, dla których podróż do Makau to taka „szybsza” podróż do Europy. Podziwiają kościoły, fotografują witraże, pozują przy portugalskich biało-niebieskich kafelkach pokrywających ściany budynków, jednym słowem doświadczają Europy w samym środku azjatyckiego świata. 


16 : 00 :

Z Senado Square kierowałyśmy się w stronę Ruin’s of St. Paul’s i Monte Fort. Jeśli jesteście takimi łakomczuszkami jak ja, zwróćcie uwagę na piekarnie / ciastkarnie, które specjalizują się w pieczeniu typowych dla Makau ciastek. Zazwyczaj pełne są ludzi. Dlaczego? Każdego ciastka przed zakupem można spróbować, KAŻDEGO DO WOLI. Degustacja trwa tam nieprzerwanie. Dlatego jest to dobra okazja na spróbowanie tych chińsko – portugalskich wypieków!

Z pełnymi brzuchami doszłyśmy w końcu do ruin katedry. Po kiedyś największym katolickim kościele w Azji, teraz została tylko przednia ściana. Jest to jednak najbardziej znany punkt w Makau oraz zdjęcie na większości pocztówek! Będąc w tym miejscu warto wspiąć się na górę fortyfikacji, z której to roztacza się przepiękny widok  na miasto. Nasze „ochy i achy” nie miały końca. Z fortyfikacji można podziwiać Makau z każdej jego strony. Jest to też doskonały punkt na sfotografowanie Ruin Katedry Św. Pawła. Przednia ściana prezentuje się zjawiskowo!


17 : 30 :

Na zachód słońca wybrałyśmy jednak inne miejsce. Wdrapałyśmy się na kolejne wzgórze. Tym razem z latarnią morską Farol da Guia. Wchodząc na górę przeszłyśmy przez bramę prowadzącą do latarni. Tam znalazłyśmy dach, na który prowadziły małe schodki. Spoglądając na roztaczający się przed nami widok, zdecydowałyśmy się zostać tam aż do zmroku. Słońce chyliło się ku zachodowi, oświetlało piękną wieżę z Grand Lisboa oraz kolorowało miasto pastelowymi kolorami. Na górze panował spokój i cisza. Słychać było jednak stłumione dźwięki żyjącego miasta – klaksony w oddali, krzyki bawiących się dzieci, szczekanie psów. Niezapomniany widok. Niezapomniane chwile. Wdzięczność za to, że mogę tego wszystkiego doświadczać.


19 : 00 :

Przyszedł wieczór, więc i pora na kolację. Po zejściu ze wzgórza znalazłyśmy wiele klimatycznych uliczek pełnych knajpek. Zjadłyśmy kolację i wyruszyłyśmy w stronę Outer Harbour, żeby zdążyć na nasz prom powrotny do Hong Kongu. Zachwycone wyjątkowością Makau, wróciłyśmy do równie pięknego Hong Kongu. 


1 DZIEŃ W MAKAU – T R A V E L  T I P S

  1. Korzystaj z darmowych autobusów! Z każdego hotelu można dojechać do innych miejsc zupełnie za darmo. Najpierw sprawdźc w pobliżu jakiego hotelu znajduje się punkt, do którego chcesz dotrzeć a następnie znajdź autobus jadący w tamtym kierunku! 
  2. Pytaj! Zawsze jeśli czegoś nie wiesz! Ludzie generalnie nie sprawiają wrażenia pomocnych, ale jeśli zwrócisz się do nich bezpośrednio wskażą Ci drogę albo nawet zaprowadzą do miejsca, którego szukasz! 
  3. W strefach kasyn nie można robić zdjęć. Nie wyciągaj więc nawet aparatu, żeby nie wzbudzać podejrzeń. 
  4. Planowanie zwiedzania Makau powinieneś zacząć od ustalenia priorytetów. Jeśli chcesz doświadczyć typowego nocnego życia, wybierz się do kasyn i hoteli po zapadnięciu zmroku. Jeśli natomiast bardziej zależy Ci na oglądaniu architektury i wczuwaniu się we włoskie, francuskie, portugalskie czy azjatyckie klimaty, zacznij „zwiedzanie” wczesnym południem. Nie spotkasz na swojej drodze tłumów i ze spokojem będziesz mógł spacerować po pięknych wnętrzach, oglądać kawiarnie, butiki i sklepiki. Jeśli jesteś głodny wrażeń i nie możesz się zdecydować zostać w Makau na noc! 
  5. Jeśli chodzi o pieniądze, to możesz korzystać z HKD. Przelicznik jest 1:1. 
  6. Zarezerwuj sobie więcej czasu na dotarcie do terminalu, z które odpływa łódź. Czasem oznaczenia na drogach lubią płatać figle. Pamiętaj, żeby zawsze być przy wejściu na łódz ok. 30 minut przed startem. 
  7. Niczym się nie przejmuj. W Chinach można robić wszystko. Nikt nie zwróci uwagi jeśli wyjdziesz w piżamie do sklepu, będziesz robił selfie na środku kasyna czy robił rzeczy, za które w Europie zapadłbyś się pod ziemię. Jak dla mnie Azja to miejsce, w którym żyje się bezstresowo. Wszystko dzięki ludziom, którzy tworzą taki właśnie luz i sposób bycia.
  8. Choć na jeden dzień zapomnij o rzeczywistości i poczuj się jak w prawdziwym „city of dreams”. Spacerując po Makau, podziwiaj wyjątkowość tego miejsca i korzystaj z możliwości, które daje. Podziwiaj jedne z najlepszych na świecie hotele, spróbuj swojego szczęścia w kasynie, wejdź na Wieżę Eiffla, skocz na bungee, spróbuj portugalsko – chińskiego jedzenia, naucz się kilku zwrotów po portugalsku, przeczytaj chociaż jeden chiński znak i ciesz się każdą chwilą, tak aby została w Twoich wspomnieniach na zawsze!

„wherever you go becomes a part of you somehow”

Jeśli byliście w Makau, z chęcią poznam Wasze opinie na temat tego miejsca! A jeśli dopiero się wybieracie z radością odpowiem na wszelkie pytania i pomogę Wam zorganizować wyjazd!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: