ASIA,  SHANGHAI,  TRAVEL

Qibao – antyczne, wodne miasteczko w Szanghaju

Życie w dużym mieście ma zarówno zalety, jak i wady. Ruch, hałas i prędkość życia potrafi zmęczyć nie jednego wielbiciela miejskiego gwaru. Któregoś dnia, chcąc oderwać się od głośnego Szanghaju wybrałam się w Qibao 七宝古镇 – antycznego miasteczka ulokowanego jedynie 18 km od centrum metropolii. Jeśli jesteście w Szanghaju, koniecznie musicie tam zajrzeć! Niecodzienne wrażenia gwarantowane!


Qibao, Szanghaj – jak tam dotrzeć?

Dla mnie najbardziej zaskakujący jest fakt, że wystarczy spędzić 40 minut w metrze, aby z głośnego centrum miasta, pełnego aut, Chińczyków, motocykli, rowerów i turystów przenieść się do uroczego miasteczka, słynącego z tradycyjnej zabudowy i niezwykłego jedzenia.


Qibao na kartach historii i kultury…

Qibao (dosł. „7 skarbów”), zbudowane 1000 lat temu za czasów dynastii Song (960-1136), było świetnie prosperującym i rozwiniętym centrum handlu za czasów dynastii Ming (1368-1644) i Qing (1644-1911). Najważniejszym budynkiem jest tutaj Qibao Temple, która ma duże znaczenie dla lokalnych Chińczyków. Jednak Qibao najlepiej odkrywać bez konkretnych punktów. Miasteczko składa się właściwie z 3 kamiennych mostów, 2 kanałów, 4 głównych ulic i kilku bocznych alejek. Dwu lub trzygodzinny spacer w zupełności wystarczy, żeby odkryć wszystkie zakamarki.


Qibao, czyli miejsce na lunch

Nie ma co się oszukiwać. Chiny słyną z ulicznego jedzenia. Dlatego planując wycieczkę do Qibao, jedzcie z pustymi brzuchami! Ogromna ilość przysmaków będzie sprawiała, że wasze oczy będą jadły więcej niż żołądek jest w stanie zmieścić! Koniecznie spróbujcie ryżowych, glutenowych ciastek Qibaogao, fasoli zawiniętej jak wrap w liście lotosu Hebaodoufugan, słynnej red-braised wieprzowiny, pieczonych słodkich ziemnaików Kaohongshu czy przepiórczych jaj. Dla odważniejszych Xunlanhamo, czyli wędzona ropucha! Wszystko to znajdziecie na każdym rogu, zapachy unoszą się w każdej alejce, naprawdę ciężko zdecydować się co wybrać! Jak wcześniej wspomniałam, wystarczy kilka godzin, żeby nacieszyć się tym miejscem. Wodne miasteczko w swej prostocie i uroku oferuje niecodzienne przeżycia, związane z doświadczeniem spokoju i odpoczynku, tak blisko tętniącego życiem Szanghaju.

Spacer o poranku wzdłuż otwierających się barów, próbowanie wyjątkowych przekąsek, wąchanie kuszących zapachów, rozmowy z lokalnymi Chińczykami i podziwianie pięknej architektury okazało się doskonałym początkiem jednego z moich listopadowych dni.


QIBAO, SZANGHAJ – WSKAÓWKI

  • Lepiej wybrać się do Qibao wczesnym porankiem niż późnym popołudniem. Unikniecie w ten sposób tłumów turystów.
  • Ponadto lepiej zaplanować wycieczkę w ciągu dni tygodnia, w weekend potrafi tam być naprawdę tłoczno.
  • Warto wiedzieć też, że spacerowanie po Qibao jest darmowe, ale istnieje możliwość zakupienia bieletu za 30 RMN (15 zł.), który pozwala na odwiedzenia 8 najważniejszych budynków w miasteczku. Pojedyncze wejścia można kupić przy wejściu do każdego z nich za 5 RMB (2,5 zł.).
  • Przygotujcie portfel na kupno chińskich pamiątek, ale nie zapomnijcie o wytargowaniu dobrej ceny! Chińczycy lubią wykorzystywać fakt „Europejczyków w Azji”, nie dajcie się naciągnąć na słabej jakości rzeczy, sprzedawane po zawyżonych cenach.

QIBAO – TRANSPORT

  • Metrem dojedziecie tam linią numer 9. Wyjdzcie z metra na stacji Qibao i skorzystajcie z Exit 2. Z centrum miasta (People’s Square) droga zajmie ok. 40 minut. Dla ułatwienia zamieszczam mapkę.


Dodam jeszcze, że Qibao to prawdziwy raj dla pasjonatów fotografii! Ja sama nie mogłam nacieszyć oka tymi wszystkimi, pięknymi detalami, wodnymi kanałami i kolorową architekturą. W cudowne kadry można też uchwycić codzienne życie lokalnych Chińczyków.

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie Szanghaju czy podróżowania po Chinach, piszcie śmiało! Ja tym czasem zabieram się za pakowanie prezentów! To już Wigilia, nawet w Chinach! Czas leci nieubłaganie szybko! Wesołych Świąt Kochani!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: